Jeździec
nauka w godz (minimalna liczba godzin kształcenia zawodowego): 950 wiedza branżowa (efekty kształcenia wspólne dla podobnych zawodów - formuła 2017): PKZ(R.c) - rolnictwo, ogrodnictwo, pszczelarstwo, hodowlaUmiejętności stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodach:
- ogrodnik,
- technik ogrodnik,
- pszczelarz,
- technik pszczelarz,
- rolnik,
- technik rolnik,
- technik architektury krajobrazu,
- technik hodowca koni,
- operator maszyn leśnych,
- technik leśnik,
- rybak śródlądowy,
- technik rybactwa śródlądowego,
- technik weterynarii,
- technik agrobiznesu
- jeździec
- mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych,
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
absolwent:
1) wykonuje czynności kontrolno-obsługowe ciągników rolniczych;
2) stosuje przepisy prawa dotyczące ruchu drogowego;
3) przestrzega zasad kierowania ciągnikiem rolniczym;
4) wykonuje czynności związane z prowadzeniem i obsługą ciągnika rolniczego w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii T.
,
PKZ(R.p) - hodowla koni (technik)Umiejętności stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie:
- jeździec,
- technik hodowca koni
Uczeń:
1) określa typy użytkowe koni;
2) posługuje się wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki i psychologii koni;
3) charakteryzuje cechy osobnicze różnych ras i typów użytkowych koni;
4) charakteryzuje metody treningu koni sportowych, wyścigowych, rekreacyjnych i terapeutycznych;
5) określa wymagania zoohigieniczne pomieszczeń dla koni;
6) rozpoznaje rodzaje pasz dla koni i określa warunki ich przechowywania;
7) określa wyposażenie bazy treningowej koni;
8) określa cechy sprawności psychofizycznej jeźdźca;
9) korzysta z przepisów prawa oraz regulaminów dotyczących jeździectwa i wyścigów konnych.
symbol zawodu: 516408
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie jeździec powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) wykonywanie czynności związanych z chowem i użytkowaniem koni;
2) przygotowywanie koni do użytkowania sportowego, wyścigowego, rekreacyjnego i terapeutycznego;
3) wykonywanie czynności związanych z treningiem koni sportowych, wyścigowych, rekreacyjnych
i terapeutycznych;
4) obsługiwanie urządzeń związanych użytkowaniem i treningiem koni;
5) prowadzenie i obsługa ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).
WARUNKI REALIZACJI KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE
Szkoła podejmująca kształcenie w zawodzie jeździec powinna posiadać pracownię użytkowania koni, wyposażoną w: stanowisko komputerowe dla nauczyciela z dostępem do Internetu, drukarką, skanerem oraz projektorem multimedialnym, szkielet konia, model stajni, parcouru z ruchomymi przeszkodami; albumy ras koni, normy żywienia koni, próbki pasz i komponentów paszowych, przyrządy do pomiarów zoometrycznych, sprzęt i akcesoria jeździeckie, rodzaje podków, dokumentację dotyczącą identyfikacji i użytkowania koni, termometry weterynaryjne, apteczkę weterynaryjną, instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisy prawa i regulaminy dotyczące jeździectwa sportowego, wyścigów konnych, rekreacji konnej; filmy dydaktyczne i prezentacje multimedialne przedstawiające urządzenia do treningu koni, konkursy jeździeckie, pokazy koni i wyścigi konne, zawody w różnych dyscyplinach jeździeckich, obiekty stajenne i ich wyposażenie, pastwiska kwaterowe dla koni; fantom do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy oraz apteczkę; sprzęt przeciwpożarowy, środki ochrony indywidualnej.
Ponadto szkoła powinna posiadać ośrodek treningu koni, wyposażony w: stajnię, siodlarnię, szorownię, wozownię, krytą ujeżdżalnię, plac treningowy, parcour, czworobok, bieżnię wyścigową, okólnik do lonżowania koni, wybiegi dla koni, urządzenia do treningu koni, magazyny pasz treściwych i objętościowych. Szkoła, która nie posiada ośrodka treningu koni, organizuje kształcenie praktyczne w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Kształcenie praktyczne może odbywać się w: pracowniach szkolnych, placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, na torach wyścigów konnych oraz w jeździeckich ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, zapewniających, na potrzeby kształcenia, odpowiednią liczbę wyszkolonych koni.
Szkoła przygotowuje ucznia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Egzamin państwowy, wymagany do uzyskania prawa jazdy odpowiedniej kategorii, jest przeprowadzany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
MOŻLIWOŚCI UZYSKIWANIA DODATKOWYCH KWALIFIKACJI W ZAWODACH W RAMACH OBSZARU KSZTAŁCENIA OKREŚLONEGO W KLASYFIKACJI ZAWODÓW SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie jeździec po potwierdzeniu kwalifikacji R.27. Jeździectwo i trening ko- ni może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik hodowca koni po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji R.19. Organizacja chowu i hodowli koni oraz uzyskaniu wykształcenia średniego.
Ostatnia aktualizacja kwalifikacji zawodowych i zawodów: sierpień 2018